Strážnická synagoga

Co je to synagoga? Synagoga je vlastně kostel! Přijďte objevovat duchovní krásy strážnické synagogy.

Filip Martinek, průvodce ve strážnické synagoze

[Aktuální informace o prohlídkách ke stažení zde, pdf. ve výstavbě]


PLÁNOVANÉ AKCE VE STRÁŽNICKÉ SYNAGOZE V ROCE 2020

V současné době plánuji program akcí pro rok 2020. Kdyby měl kdokoli nápad na duchovní anebo kulturní akci, neváhejte mě kontaktovat na mail@filipmartinek.net anebo na Facebook.


MINULÉ AKCE VE STRÁŽNICKÉ SYNAGOZE V ROCE 2019


V roce 2019 byla v synagoze od června do září k vidění putovní výstava Místa utrpení, smrti a hrdinství. Dne 12. 5 od 15:30 započal koncert komorního souboru Collegium Classic. Ve spolupráci s husitskou farností v Hodoníně se v roce 2019 uskutečnilo také: výstava Obrazy a grafika Václava Vaculoviče (26. 4. – 8. 5. 2019, vernisáž dne 26.4  v 17:00) & přednáška O návštěvě Izraele pracovníků Masarykova Muzea v Hodoníně D. Šafránkové a J. Šumbery (3. 5. 2019 v 19.00). Dne 9. 6. 2019 pak v rámci projektu Oživené památky Strážnice proběhla speciální komentovaná prohlídka v doprovodu ukázky dívčích židovských tanců. 24. 5. 2019 ve strážnické synagoze proběhla tzv. Noc kostelů, do které jsem se rozhodl zapojit (byť neoficiálně).


Z HISTORIE STRÁŽNICKÉ SYNAGOGY

Na místě zaniknuvší původní stavby byl roku 1804 v klasicistním stylu postaven židovský templ s přiléhajícím hřbitovem. V druhé polovině devatenáctého století byla synagoga dotvořena neorenesančními zásahy místního stavitele L. Slováka. V areálu někdejší židovské čtvrti se dnes nachází několik původních staveb, většina je však již v soukromém vlastnictví. Strážnickou židovskou čtvrť tak dnes připomínají hlavně její křivolaké uličky, dýchající minulost, někdejší přidružená hřbitovní stavba, skryté mikve a již zmíněná synagoga. Bohoslužby zde probíhaly až do roku 1941, kdy byla synagoga poničena jednotkami SA.

Během druhé světové války zanikla také prostorová část určená ženám. S nástupem komunistické moci začala synagoga sloužit jako sklad. Teprve až od devadesátých let dvacátého století se synagoga dočkala postupující rekonstrukce a byla navrácena do správy židovské obce, která ji s přispěním Muzejního a vlastivědného spolku ve Strážnici otevřela veřejnosti. Zvláštností templu jsou sluneční hodiny, které jsou umístěny na průčelí.


MOŽNOST NÁVŠTĚVY STRÁŽNICKÉ SYNAGOGY

V synagoze provádím a přednáším. Hlavně se tam ale setkávám s lidmi, mnozí přicházejí jen tak si popovídat. Pokud v synagoze jsem, uvítám každého! Kontaktovat mě můžete zprávou na e-mailovou adresu mail@filipmartinek.net, vítány jsou i školní výlety anebo hromadné rodinné zájezdy!

 • Synagoga je široké veřejnosti otevřena od začátku června do konce září.
 • Komentované prohlídky probíhají od pondělí až do neděle.
 • Pro veřejnost je synagoga otevřena v čase 9:30 až 11:30 & 12:00 až 17:30.
 • Po zkušenostech z minulých let si dovoluji stanovit prohlídkové hodiny.
 • Prohlídka začíná v celou hodinu.
 • Poslední prohlídka je možná půl hodiny před koncem prohlídkové doby.
 • Pokud probíhá prohlídka, je vstup do synagogy uzavřen.
 • Ve vstupní místnosti si můžete odložit zavazadla a příp. i jízdní kola.
 • Prohlídkový okruh I. – Prohlídka synagogy (cca 30 minut).
 • Prohlídkový okruh II. – Prohlídka synagogy a mikve (cca 60 minut).
 • Prohlídkový okruh III. – Prohlídka synagogy, mikve a hřbitova (cca 90 minut).
 • Mimořádná prohlídka: Máte možnost se objednat předem (po celý rok).